VII Spotkanie muzyczne z Polą U Studni w bacówce PTTK Jaworzec

13 sierpnia 2023 w bacówce PTTK Jaworzec

To wielkie święto bacówki. Od początku jak prowadzę bacówkę, co roku zapraszam Was turystów na to wielkie święto muzyczne jako podziękowanie, że nas odwiedzacie. Każdego roku ma inną formułę, ale na pewno wisienką na tym torcie jest zawsze koncert zespołu U Studni. W tym roku też tak będzie, siądziemy pod wielkim dachem nieba w Jaworzcu czerpiąc ze studni sztuki.
Przystanki tej imprezy:
12:45 Wycieczka z Jędrusiem Ciupagą
15:00 Wykład doktora Łukasza Bajda „Bieszczady znane i nieznane”
16:30 Eetoluz
18:00 Agata Rymarowicz z zespołem
20:15 U Studni
23:00 Ognisko z Jędrusiem
Jędruś Ciupaga
Góral z krwi i kości. Jestem osobą nie dający się zamknąć w określone ramy. Miłośnik Bieszczad, pasjonat historii tego rejonu. Uwielbiam prace z drewnem. Ogromna ilość pasji sprawia ze doba dla mnie to krótka chwila. Mam pogodne usposobienie toteż na mojej twarzy zazwyczaj gości promienny uśmiech. Ogólnie jestem ,,niespokojną duszą’’ , trudno mi usiedzieć w jednym miejscu. Uwielbiam podróże i zmiany (oczywiście tylko na lepsze) w moim życiu. Jestem ambitny, gdy się do czegoś zapalę mój cel musi być zrealizowany. Dla mnie nie jest ważne to jak człowiek wygląda z zewnątrz, dla mnie ważna jest jego dusza.
Staram się żyć tak, aby potem nie żałować swoich decyzji. Kocham życie i ludzi. Zawsze mam poczucie humoru. Życiowe credo: „Wszystko, co się robi, jest najlepsze! ”Uwielbiam bliskie, przyjacielskie towarzystwo. Powiedziałem to co wiem o sobie. Być może uznacie, że moje mniemanie o mnie  jest błędne. Ale jestem tylko człowiekiem.

Łukasz Bajda
historyk, doktor nauk humanistycznych i przewodnik beskidzki. Od urodzenia
związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i wędrówek górskich. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wychowanek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród.
Historia bieszczadzkiego miasteczka”; (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022)

EeToLuz
Bieszczady, kraina od wieków kojarząca się z różnorodnością etniczną i co za tym idzie kulturową. I taka też jest muzyka grupy.
Eetoluz, zawiera w sobie cząstkę każdej z tych kultur, urozmaiconą elementami muzyki współczesnej. Usłyszycie w niej również skoczne rytmy bałkańskie poprzeplatane smutną melodią żydowską, a to wszystko okraszone elementami słonecznej Jamajki.
Zapraszamy do muzycznej wędrówki, gdzie Zachód miesza się ze Wschodem i radośnie towarzyszy im Południe.

Agata Rymarowicz z zespołem
To artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej, śpiewająca autorka, wykonawczyni pieśni ludowych. Pochodzi z Bieszczadów, obecnie związana z Krakowem. Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. W latach 1986-88 była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, laureatką głównej nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Beskidzkiej w Rzeszowie.
Ma w swoim dorobku trzy albumy solowe: „Pamiątki”(2013), „Pod powieką” (2018) oraz świąteczny „Hej lelija – kolędy i pastorałki”(2014). Repertuar W swojej twórczości artystka szczególnie podkreśla swoją więź z Bieszczadami, ich urodą , magią, historią – zwracając się tym samym ku swoim bojkowskim korzeniom. Znacząca cześć repertuaru to wyszukane u źródeł starodawne pieśni rusińskie, którymi połoniny niegdyś rozbrzmiewały – opowiadające
o magicznej więzi człowieka z górami.
Śpiew Agaty, teksty piosenek, muzyczne aranżacje utworów wprowadzają słuchaczy w klimat Krainy Łagodności. Podczas koncertu Agacie towarzyszyć będą: Emilian Rymarowicz / Piotr Bzowski – na gitarze oraz Zbyszek Dziuba / Mateusz Stawiarski – na akordeonie.

U Studni
Jako zespół U STUDNI istnieją zaledwie dekadę, ale ich muzyczna historia trwa już bardzo długo. Zagrali do tej pory ponad 500 koncertów, zarówno na scenach klubowych, jak i dużych, festiwalowych estradach, w zaciszu świątyń, jak i leśnej polany czy na prywatnych spotkaniach, w Polsce i za granicą (koncerty dla Polonii w Irlandii, we Lwowie). Prezentowali się kilka razy na Świętej Górze w Gostyniu, wystąpili na legendarnej scenie Piwnicy Pod Baranami. Radiowa Jedynka i Trójka – promowały ich twórczość, np. płytę Wspólne zdjęcie w 2017 r. w Studio im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, czy w audycji „Gitarą i piórem” oraz w „Południu z Animuszem” w Radio dla Ciebie. Ich piosenki pojawiały się także w programach innych rozgłośni. Szczególny i ważny rozdział w karierze zespołu zapisały coroczne występy w Bieszczadach, gdzie stanowili każdym swoim udziałem mocny akcent na Bieszczadzkich Spotkaniach ze Sztuką „ROZSYPANIEC”, festiwalu „Natchnieni Bieszczadem”, a wreszcie – pięciokrotnie na koncertach przy Bacówce PTTK Jaworzec. Tutaj też znaleźli bardzo miłe przyjęcie i wsparcie od organizatora muzycznych spotkań oraz gazdy tego wyjątkowego miejsca, Waldemara Ochodka. W repertuarze zespołu znajduje się kilka utworów wprost lub metaforycznie chwalących niepowtarzalną urodę tego
regionu, sławiących jego historię oraz zainspirowanych krainą swobodnych idei, spacerujących po połoninach i po ścieżkach zagubionych w gęstwinie bieszczadzkich lasów.
Poezja Adama Ziemianina, stanowiąca bazę literacką „bieszczadzkich” ballad U STUDNI jest mocno związana z tą ziemią, jej dziejami, jej dziką nadal i nieujarzmioną przyrodą. Nic też dziwnego, że muzycy U STUDNI świętowanie swojego małego jubileuszu rozpoczęli w 2022 r. od tego magicznego, wręcz hipnotyzującego miejsca, jakim jest polana u stóp Bacówki – stąd zawsze chce się wyruszyć w dalszą drogę i powracać po nowy zapas dobrej energii. Koncert zarejestrowano wieczorem 14 sierpnia 2022 roku, tuż po popołudniowej,
niegroźnej burzy, z udziałem bardzo aktywnej publiczności… Jak to w Bieszczadach…
(zdjęcie VI spotkanie z Polą U Studni, trzeba to jakoś wykadrować ciekawie)