Informacje ogólne

Pieszy:

Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Bieszczady Odnalezione”

Jaworzec jest jednym z punktów ścieżki przyrodniczo-historycznej „Bieszczady Odnalezione”. Dojście do pozostałości po dawnej wsi jest oznakowane – chata, piwnice, cmentarz, cerkwisko, krzyż pańszczyźniany. Aby zwiedzić sam Jaworzec wystarczy ok. 2h. W schronisku można zapytać o broszurę informacyjną, w której opisana jest szerzej historia wsi. W poszczególnych punktach są również tablice informacyjne.

Aby zwiedzić również pozostałe wsie, które są umieszczone na tej ścieżce potrzebne będzie co najmniej pół dnia. Wszystko wzdłuż rzeki, do pokonania bez szczególnych trudności.:)

Rezerwat „Sine wiry”

Rezerwat „Sine wiry” jest najbardziej malowniczym rezerwatem w całych Bieszczadach. Powstał w celu ochrony przełomowego odcinka Wetliny. To dzięki niemu zawdzięcza swą popularność. Rzeka, która lawiruje między wielkimi głazami i progami skalnymi, daje ucztę dla zmysłów. W rezerwacie wytyczono ścieżki przyrodniczo-edukacyjne. Dzięki nim można spacerować nad samym brzegiem Wetliny. Bardzo łatwo tam dotrzeć, drogą na północ, przez Ług. Wycieczka nie jest wymagająca, ale sam rezerwat oddalony jest od schroniska kilka kilometrów, więc potrzeba na nią co najmniej pół dnia.

Górskie wycieczki

Najpopularniejszy szlak idący ze schroniska, to czarny szlak prowadzący do Przełęczy Orłowicza, z której można udać się na Smerek bądź Połoninę Wetlińską. Na całym tym paśmie rozpościerają się przepiękne widoki na całe Bieszczady, polskie, słowackie i ukraińskie.

Z kolei w drugą stronę, tym samym czarnym szlakiem, można udać się na pasmo Falowej i Czereniny. Jest to mało uczęszczany szlak, w większości zalesiony. Widoków jest tu znacznie mniej, za to zapach lasu, ćwierkające ptaki oraz tropy zwierzyny towarzyszą od samego początku do samego końca, przy zejściu w Dołżycy.

Wycieczki te są wymagające pod kątem kondycyjnym (sporo trzeba iść pod górę). Zanim wyjdziecie w góry, dobrze zaplanujcie ją czasowo. Zachęcamy do skorzystanie z wirtualnej mapy: www.mapa-turystyczna.pl, aby sprawdzić czasy przejść (chyba, że posiadacie mapę papierową, wiadomo – taka najlepsza  )

Rowerowy:

W schronisku funkcjonuje wypożyczalnia rowerów. A w samych Bieszczadach jest sporo bardzo ciekawych tras rowerowych. Spójrzcie poniżej, jest to mapa poglądowa. W schronisku można taką również pożyczyć aby zaplanować sobie najlepszą trasę. 🙂