VI spotkanie muzyczne Z metropolii do źródeł w bacówce PTTK Jaworzec

12 – 14 października 2023

Spotkamy się już 6 raz wyjeżdżając z metropolii do źródeł, żeby odpocząć, złapać oddech na łonie natury w maleńkiej bacówce otoczonej pięknem jesiennych kolorów buków, szumem rzeki Wetlinki. Zachwycimy się tańcem porannych mgieł i oczarowani słowem oraz melodią artystów, którzy będą nam towarzyszyć przez te kilka dnia. Złapiemy oddech i dystans do świata i siebie. Wystąpią dla Was:

12 października 2023 bacówka PTTK Jaworzec
20:15 Skarawek Nieba Joanna Radzik, Darek Czarny

powstał z potrzeby poszukiwania ciepłego, akustycznego brzmienia. Skład naszego duetu to: Dariusz Czarny i Joanna Radzik.

Poprzez piosenki zapraszamy do spotkania z naszą wrażliwością wyrażaną w słowach oraz w brzmieniu inspirowanym muzyką z krainy łagodności, folkiem i bluesem. Na nasz repertuar składają się piosenki napisane do wierszy poetów: Adama Ziemianina, Krzysztofa Cezarego Buszmana. Sięgamy również do własnych tekstów. Wierzymy, że treści,  którymi chcemy się dzielić w subtelny sposób dotkną Waszej wrażliwości i w ten sposób będziemy mogli podzielić się z Wami naszym skrawkiem nieba… Sięgamy po szeroką gamę instrumentów akustycznych: gitara akustyczna, skrzypce, guitalele, ukulele, kalimba, gitara dobro, dzwonki i wiele innych, które stanowią tło dla naszego dwugłosu.

Jesteśmy miłośnikami kameralnych spotkań z publicznością, podczas których z radością dzielimy się naszą pasją. Na co dzień współtworzymy zespół U Studni

22:15 Duet Łukasz Wiśniewski, Jarosław Jurkiewicz
Wstęp: 100 zł, rezerwacja tylko mailowa: jaworzeccisna@gmail.com

13 października 2023 bacówka PTTK Jaworzec
20: 15 Agata Rymarowicz z zespołem

to artystka wywodząca się z nurtu piosenki poetyckiej , śpiewająca autorka, wykonawczyni pieśni ludowych. Pochodzi z Bieszczadów,  obecnie związana z Krakowem.  Jest absolwentką Uniwersytetu Pedagogicznego w Rzeszowie i tam też stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. W latach 1986-88 była finalistką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, laureatką głównej nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Beskidzkiej w Rzeszowie. W swojej twórczości  artystka szczególnie podkreśla swoją więź z Bieszczadami, ich urodą , magią, historią –  zwracając się tym samym ku swoim bojkowskim korzeniom.  Znacząca cześć repertuaru to wyszukane u źródeł starodawne pieśni rusińskie, którymi połoniny niegdyś rozbrzmiewały – opowiadające o magicznej więzi człowieka z górami.

Śpiew Agaty, teksty piosenek, muzyczne aranżacje utworów wprowadzają słuchaczy w klimat Krainy Łagodności.

22:00 wykład dok Łukasz Bajda „ Moje Bieszczady na przestrzeni lat”

historyk, doktor nauk humanistycznych i przewodnik beskidzki. Od urodzenia związany z Podkarpaciem, dzieciństwo spędził w Bieszczadach. Miłośnik podróży, literatury i wędrówek górskich. Członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu, wychowanek Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Lublinie.
Autor licznych publikacji poświęconych historii i atrakcjom turystycznym Podkarpacia, w tym książek: „Balowie. Z bieszczadzkich lasów na salony Krakowa i Lwowa” (2011), „Szlachta w Bieszczadach i na Pogórzu. Czasy saskie i stanisławowskie” (2017), „Baligród. Historia bieszczadzkiego miasteczka” (2018), „Bieszczady. To, co najważniejsze” (2020), „555 zagadek o Bieszczadach” (2021) oraz „Bieszczady. Opowieści przewodnika” (2022)

Wstęp: 100 zł, rezerwacja tylko mailowa: jaworzeccisna@gmail.com

 14 października 2023 bacówka PTTK Jaworzec
20: 15 Symcha Keller z zespołem

Symcha Keller – ur. w 1963 roku w Łodzi; na początku lat osiemdziesiątych współzałożyciel i lider legendarnej grupy Katharsis. W latach osiemdziesiątych współtworzył Ośrodek Działań Twórczych – Centrum Sztuki Alternatywnej w Łodzi.
Kantor, rabi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u łódzkiego kantora Icchaka Frojmowskiego, przedwojennego kantora cadyka z Radoszyc. Następnie uczył się w Izraelu i Stanach Zjednoczonych, gdzie towarzyszył rabinowi Shlomo Carlebachowi. W 1993 roku po powrocie do Polski nagrał płytę „Szabat” z własną interpretacją muzyki chasydzkiej. Od 1988 do 2018 roku pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki m.in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka, Billa Clintona czy Vaclava Havla, a także na takich uroczystościach jak 60 rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, czy 60 i 75 rocznica powstania w Getcie Warszawskim.
Współpracuje z wieloma instytucjami m.in. Instytutem Shem Olam. Jest członkiem Światowej Organizacji Chasydów z Aleksandrowa. Prowadzi liczne wykłady dla słuchaczy z Polski oraz zagranicy, głównie z dziedziny mistyki żydowskiej oraz historii Żydów polskich. W 2018 roku rozpoczął cykl spotkań muzycznych „Przy chasydzkim stole” zapraszając do współpracy muzyków z reprezentujących różne obszary kulturowe.

Podczas VI Światowego zjazdu rabinów w Jerozolimie w 2006 roku został uhonorowany nagrodą specjalną „za odbudowanie po holokauście i latach komunizmu Gminy Żydowskiej w Łodzi”.

Pomimo pełnionych obowiązków nieprzerwanie obecny na scenie muzycznej. Grał z wieloma muzykami, zawsze poszukiwał własnego brzmienia muzyki żydowskiej. Występował m.in. podczas dwóch pierwszych Festiwali Kultury Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Czterech Kultur we Włodawie, czy Festiwalu Simcha we Wrocławiu. W 2017 roku nagrał podwójny albumu pt. „Bramy” dla wytwórni Universal Music Polska, a w 2019 płytę „Chojze – Widzący z Lublina” z oryginalnymi chasydzkimi pieśniami. Obecnie pracuje nad kolejnym albumem.

Współzałożyciel wraz z żoną Szoszaną Fundacji Kellerów zajmującej się szerzeniem idei tolerancji i dialogu między narodami oraz opieką nad historycznymi miejscami związanymi z kulturą żydowską.

Wstęp: 150 zł, rezerwacja tylko mailowa: jaworzeccisna@gmail.com

Cena pakietu z noclegami i wyżywienie 950 zł osoba. Natomiast ilość koncertów ograniczona, tylko 5 osób na koncert- dzień.

Rezerwacje przez maila: jaworzeccisna@gmail.com lub telefonicznie 534 643 87